Trening kontra aktywność spontaniczna. Kilka sposobów na codzienne spalanie kalorii.

Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze zdrowym stylem życia często obciążają organizm wielogodzinnymi, częstymi i wyjątkowo wymagającymi treningami. Choć ruch na siłowni jest oczywiście wskazany, a szybki bieg po lesie z pewnością przyniesie wiele pozytywnych skutków zdrowotnych, obarczenie organizmu bardzo dużym wysiłkiem może prowadzić do wystąpienia poważnych kontuzji i różnych urazów. Skutkuje to również szybkim zniechęceniem się do aktywności fizycznej, porzuceniem treningów i wróceniem do starych nawyków. Z pomocą przychodzi tzw. aktywność spontaniczna!

Aktywność spontaniczna – czym jest?

Aktywnością spontaniczną nazywamy ogół działań, które wykonujemy w ciągu dnia. Badania dowodzą, że osoby „naturalnie szczupłe” ruszają się więcej wykonując pozornie te same czynności, które wykonują osoby mające problem ze zrzuceniem nadmiernych kilogramów. W praktyce oznacza to, że lepszym dla zdrowia jest szybsze, bardziej energiczne sprzątanie, krótki, intensywny spacer z zakupami i częstsze chodzenie pieszo. Jeśli chodzi o spalanie kalorii tabela pomoże Ci oszacować, ile w ciągu dnia możesz spalić podczas wykonywania codziennych obowiązków. Warto zaopatrzyć się również w krokomierz lub aplikację do mierzenia ilości wykonywanych kroków i dążyć, by w ciągu dnia zrobić ich przynajmniej 10 tysięcy.

A co z treningami?

Istota aktywności spontanicznej nie oznacza jednak, że musisz rezygnować z treningów. Pamiętaj jednak, że nudne ćwiczenia na siłowni możesz zamienić na inną aktywność fizyczną. Staraj się przeznaczyć codziennie 15-20 minut na krótki i intensywny trening siłowo-wydolnościowy (np. tabatę), rano poświęć kilka dodatkowych minut na gimnastykę i rozciąganie całego ciała. Być może radość sprawi Ci uprawianie sportów zespołowych (np. amatorska gra w piłkę nożną), zajęcia zorganizowane lub pływanie na basenie? Wolne dni staraj się zagospodarować tak, by być jak najbardziej aktywnym. Możesz zdecydować się na rodzinną wycieczkę rowerową po okolicznych parkach, długą wędrówkę po górach, zwiedzanie nowej miejscowości czy aktywny wypoczynek nad jeziorem. Próbuj nowych rzeczy – jogi, jazdy konno, spacerów z kijkami czy pływania w kajaku. Aktywne zagospodarowanie czasu może być niezwykle przyjemne, jednak pomoże Ci również w utrzymaniu pięknej i szczupłej sylwetki przez całe życie!