Efekt jojo – co to jest?

Jak szybko schudnąć bez efektu jojo? To pytanie zadaje sobie każdy, kto choć raz w życiu próbował zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Przez efekt jojo tracisz motywację, by znów wprowadzić dietę i zacząć ćwiczyć. Obserwujesz bezradnie, jak dodatkowe kilogramy znów wracają, mimo iż jesz mniej i regularnie uprawiasz sport. Co to jest efekt jojo i jak go pokonać?

U podstaw efektu jojo

Efekt jojo polega na tym, że po skończonej diecie w zastraszającym tempie przybierasz na wadze i nie możesz utrzymać stałej masy ciała. Przykładowo – chudniesz 3 kg, a następnie po zakończonej kuracji i powrocie do dawnych nawyków na wadze widzisz kolejne, nadliczbowe 2-3 kg. W ten sposób Twój organizm broni się i magazynuje pokarm, wiedząc, że znów możesz zaserwować mu głodówkę lub niskiej jakości pożywienie.

Efekt jojo jest skutkiem prostych błędów żywieniowych i braku trwałej zmiany nawyków. Metabolizm zwalnia zawsze wtedy, gdy spożywasz niewystarczającą ilość pokarmów, nie pijesz wody, nie uprawiasz sportów, a po zakończonej diecie serwujesz sobie wysokokaloryczne potrawy, sięgasz po słodkie, słone i tłuste przekąski. Chaos żywieniowy i brak stałych nawyków wywołują reakcję obronną mózgu, który uruchamia tryb awaryjny i zaczyna gromadzić rezerwy pokarmowe w formie tkanki tłuszczowej.

Skuteczne odchudzanie bez efektu jojo: na czym polega?

Na czym polega mądre odchudzanie i jak szybko schudnąć bez efektu jojo? Przede wszystkim nigdy nie zaczynaj odchudzania, jeśli wewnętrznie nie jesteś na to gotowa(y). Wybierz plan diety dopasowany do Twojego rytmu dnia i preferencji żywieniowych. Zastanów się, jaki cel chcesz osiągnąć i w jaki sposób planujesz wyjść z diety. Działaj rozsądnie i daj ciału czas na przystosowanie się do zmian.

Jeśli nie wiesz, jaką dietę zastosować i nie masz czasu na gotowanie, wypróbuj kurację myLINE. Jest to program stworzony z myślą o wszystkich osobach, które chcą stracić kilka zbędnych kilogramów bez efektu jojo. W myLINE nie czujesz napadów głodu, ponieważ koktajle w proszku i dania mają niski indeks glikemiczny, sycą, a jednocześnie zapewniają Ci deficyt kaloryczny. Wraz z dietą wdrażasz też aktywność fizyczną, która jest warunkiem zachowania trwałych rezultatów odchudzania.