Zastosowanie kabli chłodzonych wodą

Problem chłodzenia przegrzewających się kabli różnego rodzaju od dawna próbuje się rozwiązywać wieloma sposobami. Najpopularniejszym z nich jest niewątpliwie chłodzenie powietrzem. Niestety metoda ta nie sprawdza się w przypadku naprawdę wysokich temperatur osiąganych podczas działania urządzenia. Dlatego też gdy chcemy maksymalnie zminimalizować nagrzewanie się kabla i uniknąć jego przegrzania przy jednoczesnym uzyskaniu jak najwyższej mocy, stosuje się jego chłodzenie przy pomocy wody. Kabel chłodzony wodą może być używany jako przekaźnik dużej mocy i nawet wówczas nie grozi mu przegrzanie. Jest to metoda nowoczesna i stosunkowo tania, gdyż nie wymaga stosowania dodatkowych past chłodzących, a jedynie zamontowania odpowiedniego oprzyrządowania wzdłuż kabli przesyłających prąd. Metoda ta pozwala na dużo szybsze i efektywniejsze ochłodzenie kabla, niż ma to miejsce w stosowanej od dawna metodzie chłodzenia powietrzem.

Zalety używania wody do chłodzenia kabla

Niewątpliwie najważniejszą zaletą użycia wody do chłodzenia kabla jest wykorzystanie tej metody w przypadku przesyłu energii powodującej mocne nagrzewanie się. Dzięki wodzie ciepło jest szybciej i bardziej efektywnie odprowadzane, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko przegrzania urządzenia prowadzącego do awarii. Kabel chłodzony wodą musi być specjalnie dostosowany do użytku, to znaczy jego łączenie nie może być lutowane. Stosuje się specjalne zaciski łączące na końcach kabla. Znajdują się w nich także otwory doprowadzające kable z wodą. Taka metoda chłodzenia wymaga nieco większej przestrzeni, gdyż w urządzeniu muszą znaleźć się nie tylko kable właściwe, ale również chłodzące je kable wodne. Koniecznie trzeba o tym pamiętać już na etapie projektowania urządzenia, a w przypadku niemożności wyodrębnienia odpowiedniej ilości miejsca konieczna może być zmiana sposobu chłodzenia okablowania. Wysoka moc przesyłana kablami wymaga również zastosowania innych komponentów, oprócz kabli wodnych, dlatego tak istotne jest, by zawczasu odpowiednio zaprojektować urządzenie z myślą o chłodzeniu.

Gdzie stosuje się kabel chłodzony wodą?

Kable przesyłające energię o wysokiej mocy znajdują zastosowanie w wielu nowoczesnych urządzeniach i wszędzie tam stosuje się nowoczesną metodę chłodzenia wodą. Jest ona wykorzystywana między innymi przy:

  • zgrzewarkach oporowych, do których działania potrzebna jest wysoka moc. Zastosowanie chłodzenia wyklucza możliwość przegrzania urządzenia.
  • ładowaniu samochodów elektrycznych – coraz częściej spotykane na naszych ulicach auta zasilane prądem często ładuje się przy pomocy kabli chłodzonych wodą. Przesyła się wtedy prąd o dużej mocy, a dzięki zastosowanemu chłodzeniu czas ładowania skraca się nawet czterokrotnie.
  • zgrzewaniu za pomocą pistoletów. Ich działanie opiera się właśnie na zastosowaniu wysokiej mocy, a chłodzenie przy pomocy wody uniemożliwia przegrzanie urządzenia, mogące doprowadzić do jego awarii.