Wierzbownica drobnokwiatowa i jej lecznicze działanie

Wierzbownica drobnokwiatowa – co to takiego

Wierzbownica wielokwiatowa jest jedną z wielu roślin stosowanej leczniczo i znajdującej swoje zastosowanie w medycynie nawet obecnie. Jest ona rośliną zielną szeroko dostępną u nas w kraju, a nawet w całej Europie. Skąd bierze się jej pozytywne zdrowotne działanie? Głównie dzięki składnikom w niej zawartym takim jak; fitosterole, taniny, flawonoidy czy kwasy tłuszczowe. Stąd bierze się jej działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Napary z wierzbownicy wielokwiatowej pomagają w likwidacji wolnych rodników, dlatego często zalecane są do picia jak profilaktyka przeciw nowotworowa.

Wierzbownica drobnokwiatowa na trądzik i łojotok

Wierzbownica wielokwiatowa odpowiednio stosowana ma bardzo szerokie działanie. Głównie dzięki właściwościom przeciwzapalnym oraz bakteriostatycznym. Najczęściej znajduje jednak swoje działanie właśnie w przypadku problematycznej skóry. Zmiany skórne często spowodowane są nieprawidłowościami w działaniu gospodarki hormonalnej, a dzięki działaniu tej ziołowej rośliny możemy pomóc się jej uregulować. Jeśli mamy cerę skłonną do przetłuszczania się napar z wierzbownicy drobnokwiatowej może pomóc rozwiązać problem, gdyż dzięki składnikom w nim zawartym regulowany jest poziom wydzielania sebum.

Cera problematyczna, jak np. trądzikowa może znacznie się poprawić po stosowaniu właśnie tego specyfiku. Należy jednak pamiętać, że ze względu na swoje szerokie i skuteczne działanie, nieodpowiednio stosowana wierzbownica drobnokwiatowa, w jakiejkolwiek formie może nam zaszkodzić. Dlatego też nie powinniśmy na ślepo eksperymentować z ziołami, a najlepiej dopytać się, w razie jakichkolwiek wątpliwości, specjalisty. Roślinę tą możemy spotkać nawet w kosmetykach drogeryjnych takich jak kremy, toniki, czy żele do mycia skóry problematycznej. Stosowana jest też często jako składnik płukanki, w przypadku zapalenia mieszków włosowych. Roślinę można przyjmować nie tylko zewnętrznie, ale też w formie tabletek, oczywiście przy wcześniejszej konsultacji z lekarzem.