Dieta przy marskości wątroby i cukrzycy

Niezdrowe nawykiprowadzą do chorób

Dieta przy marskości wątroby i cukrzycy.

Cukrzyca typu 2 i marskość wątroby bardzo często występują razem. Często nazywany po prostu „stłuszczoną wątrobą”, jest wynikiem gromadzenia się tłuszczu w wątrobie. Twoja wątroba jest naładowana trawieniem tłuszczów oraz wytwarzaniem i magazynowaniem glukozy lub cukru we krwi w celu uzyskania energii. Kiedy nie działa prawidłowo, Twoja wątroba może przygotować grunt pod cukrzycę typu 2 lub pogorszyć wysoki poziom glukozy we krwi, jeśli już masz cukrzycę.

W przeciwieństwie do innych chorób wątroby, marskość nie jest związana z nadużywaniem alkoholu. Zamiast tego wiąże się to między innymi z niezdrowym odżywianiem, brakiem aktywności fizycznej i cukrzycą typu 2, postacią choroby najściślej powiązaną z otyłością. Marskość wątroby występuje u co najmniej 50 procent osób z cukrzycą typu 2. Dieta przy marskości wątroby i cukrzycy. Co jeść, aby poprawić swoje funkcjonowanie?

Co możesz zrobić, że poprawić funkcjonowanie organizmu w tych obszarach ?

Niektóre z tych samych zmian stylu życia i diety mogą pomóc poprawić, a nawet zapobiec obu stanom.

Ogranicz niezdrowe tłuszcze. Niektóre tłuszcze są bardziej niebezpieczne dla wątroby i serca niż inne. Unikaj tłuszczów nasyconych znajdujących się w mięsie, maśle i pełnotłustych produktach mlecznych oraz tłuszczach trans. Tłuszcze te mogą prowadzić do większej ilości tłuszczu w wątrobie i mogą zwiększać ryzyko chorób serca. Zamiast tego wybieraj dobre tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek i kwasy tłuszczowe omega-3.

Kontroluj poziom cukru we krwi. Pokarmy o niskim indeksie glikemicznym, takie jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, nie powodują niebezpiecznych skoków cukru we krwi w taki sam sposób, jak żywność o wysokim indeksie, jak biały chleb, biały ryż i ziemniaki. . Im gorsza stłuszczenie wątroby, tym większa szansa na wysoki poziom cukru we krwi.

Pomiń cukry proste. Żywność i napoje, które zawierają duże ilości cukrów prostych , zwłaszcza fruktozy, są powiązane ze stłuszczeniem wątroby i insulinoopornością, która przygotowuje grunt pod cukrzycę typu 2.

Schudnij, jeśli to konieczne.​ To jest niezbędne. Jeśli masz nadwagę lub otyłość, jesteś zagrożony zarówno cukrzycą, jak i stłuszczeniem wątroby.

Ogranicz alkohol. Picie alkoholu obciąża i tak już obciążoną wątrobę.

Zadbaj o swoje serce. Zarządzaj wszystkimi czynnikami ryzyka związanymi z sercem, w tym wysokim ciśnieniem krwi i poziomem cholesterolu, aby powstrzymać choroby serca i zmniejszyć ryzyko rozwoju stłuszczeniowej choroby wątroby.