Pralnia chemiczna to miejsce, w którym profesjonalna obsługa dołoży wszelkich starań, aby nawet najbardziej wymagające materiały nie uległy zniszczeniu podczas skutecznego prania. Czyszczenie na sucho, jakie stosowane jest w pralniach chemicznych, jest właściwie bardzo podobne do zwykłego prania domowego, aczkolwiek przy suchym czyszczeniu odzieży, zamiast wody i detergentu używany jest płynny rozpuszczalnik, który zawiera niewiele wody lub nie zawiera jej wcale. Dlatego też pranie w pralni chemicznej określa się nazwą “czyszczenia na sucho”.
Pralnia chemiczna do czyszczenia ubrań i tekstyliów używa całkiem sporych i technicznie zaawansowanych (sterowanych za pomocą komputera) maszyn służących czyszczeniu na sucho. Ubrania, które prane są w pralni chemicznej, mimo że są mokre, to stosowany na nich rozpuszczalnik paruje znacznie szybciej niż woda.
Rozpuszczalnik w pralniach chemicznych używany jest w zastępstwie wody, dlatego też nie jest on spuszczany i usuwany, jak to jesteśmy przyzwyczajeni korzystając z domowej pralki (która tak właśnie pozbywa się zabrudzonej wody). Jest on za to ponownie wprowadzany w obieg przez specjalnie do tego stworzone filtry, które mają za zadanie usunąć zanieczyszczenia rozluźnione podczas procesu czyszczenia. Następnie jest destylowany,do krystalicznej wręcz czystości i całkowicie oczyszczony przed ponownym użyciem.
Czemu czyszczenie na sucho jest warte zachodu? Ponieważ daje ono dwie wyraźne korzyści przeważając nad czyszczeniem z użyciem wody lub czyszczenia zwanym “na mokro”. Przede wszystkim woda powoduje pęcznienie włókien, czego wrażliwszy materiał może po prostu nie wytrzymać i ulec zniszczeniu. Woda ma działanie pęczniejące, które powoduje kurczenie się i blaknięcie barwników w wielu różnych materiałach. Natomiast rozpuszczalniki stosowane w czyszczeniu na sucho działają na zupełnie innych zasadach. Są bowiem zdecydowanie znacznie skuteczniejsze od wody w usuwaniu tłustych lub oleistych pozostałości.
Po skutecznym wyczyszczeniu na sucho oddanych do pralni rzeczy, profesjonalna obsługa dopieszcza rzeczy, na przykład prasując ubrania przy użyciu specjalistycznego sprzętu wykańczającego. Tego typu procesy różnią się sporo od siebie, w zależności od przetwarzanej aktualnie odzieży. Przeważnie obejmują jednak parowanie i prasowanie.