Brak tolerancji laktozy – co jeść?

Brak tolerancji laktozy potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Gdy usłyszy się taką diagnozę, konieczne jest zastosowanie nowej diety, która zapewni zaspokojenie wszystkich potrzeb organizmu, a jednocześnie nie będzie powodowała odczuwania negatywnych skutków nietolerancji laktozy. Co można jeść? Jak o siebie zadbać? Odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tematem znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Brak tolerancji laktozy – objawy

Nietolerancja laktozy powoduje odczuwanie charakterystycznych, nieprzyjemnych objawów. Pojawiają się one po spożyciu produktów żywieniowych bogatych w laktozę, a ich nasilenie zależy od ilości spożycia laktozy. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów nietolerancji można wymienić bóle brzucha, biegunki, kolki oraz nudności i wymioty. Objawy te mogą pojawić się nawet po kilkunastu godzinach od spożycia produktu bogatego w laktozę. Powoduje to, iż osoba z nietolerancją często nie widzi przyczyny odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości. Najczęstszą przyczyną nietolerancji jest pierwotny niedobór laktozy.

Wykrywanie nietolerancji

Aby mieć pewność o nietolerancji laktozy, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza i zrobienie szeregu testów oraz badań. Wodorowy test oddechowy, badanie krwi, próba eliminacyjna, analiza pH stolca, test tolerancji laktozy oraz endoskopia umożliwiają uzyskanie potrzebnej odpowiedzi. Jeśli wyniki badań i testów potwierdzają nietolerancję laktozy, należy o siebie odpowiednio zadbać. W kolejnych akapitach artykułu znajdziesz kilka ważnych informacji na ten temat.

Nietolerancja laktozy? Zadbaj o siebie

Chociaż nietolerancja laktozy może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, stosowanie odpowiedniej diety z pewnością okaże się bardzo pomocne. Oczywiście należy wyeliminować z codziennego żywienia produkty zawierające laktozę. Mleko oraz inne produkty zawierające mleczny cukier należy odstawić już na zawsze. Dobrą wiadomością jest fakt, iż można spożywać produkty mleczne poddane fermentacji, a więc maślankę, kefiry czy jogurty. Również sery dojrzewające takie jak gouda czy parmezan nie nasilą odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości.
Osoba z nietolerancją laktozy powinna zadbać o to, aby w jadłospisie znalazły się zupy warzywne, zdrowe sałatki, chude mięso dobrej jakości, owoce oraz orzechy. Przykłady posiłków to jaglanka na mleku roślinnym z dodatkiem owoców, koktajl truskawkowy, zupa warzywna, pierś z kurczaka z ogórkiem kiszonym w zestawie. Możliwości jest wiele, wystarczy jedynie poszukać inspiracji. Warto zaopatrzyć się w książkę kucharską dobrej jakości, w której można znaleźć wiele ciekawych przepisów na smaczne dania, bezpieczne dla osób z nietolerancją laktozy.